Podnikáte v službách? Profitujte aj z predaja tovaru

Podnikáte v službách? A zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, že by ste začali ponúkať zákazníkom niečo navyše, napríklad v podobe produktov, ktoré úzko súvisia s vašimi službami? Z predaja tovaru totiž môžete veľmi pekne profitovať. No nie všetko je len o vyšších ziskoch. Dáme vám hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo poskytovať zákazníkom doplnkové produkty.

Výhody predaja tovaru pri podnikaní v službách

Samozrejme, hlavným benefitom sú vyššie tržby, no ponúkaním doplnkového tovaru môžete dosiahnuť oveľa viac. Zákazníci sa u vás zdržia dlhšie, pričom vás budú vnímať ako komplexné riešenie svojich potrieb a nárokov.

1. Vyššie tržby

Keď máte vybudovanú spokojnú klientelu, ste len krôčik od toho, aby ste z nej profitovali ešte viac. Je totiž veľká šanca, že človek, ktorý platí za vaše služby, bude ochotný zaplatiť aj za vaše produkty, čím si automaticky navýšite tržby.

Príklad: Zákazníčka dlhé roky navštevuje to isté kaderníctvo. Nikomu inému by nezverila svoje vlasy, len svojej jedinej kaderníčke. Keď má raz dôveru v jej služby, bude veriť aj produktom, ktoré jej odporučí. A kaderníctvo si po jej návšteve nepripíše do tržieb „len“ 20 eur za strihanie, ale aj ďalších povedzme 15 eur za odporúčaný šampón a kondicionér. A tržby z jednej zákazníčky razom narastú.

2. Lepšia zákaznícka skúsenosť

Ponúkanie doplnkového tovaru k službám prirodzene vedie aj k lepšej zákazníckej skúsenosti. Zákazníci vás začnú vnímať ako niekoho, kto sa o nich chce postarať aj po skončení návštevy.

Príklad: Zákazníčka navštívi svoju obľúbenú kozmetičku/vizážistku. Podstúpi dohodnuté procedúry, s výsledkom je ako vždy spokojná. Na záver návštevy jej kozmetička/vizážistka ponúkne profesionálne skrášľovacie produkty. Vďaka nim sa môže zákazníčka o seba odborne starať aj mimo salóna.

Ponuka doplnkového tovaru zákazníčke v salóne krásy

3. Prilákanie novej klientely

Pozrime sa na to z opačného uhla pohľadu. Čo sa stane, keď budete ponúkať kvalitné produkty, ktoré sa nedajú kúpiť na každom rohu? Môžete k sebe prilákať novú klientelu. Zákazníci vás navštívia práve kvôli vášmu tovaru. A keď budú s vašimi produktmi spokojní, možno vyskúšajú aj vaše služby. Navyše predajom produktov prispejete k stabilizácii svojho podniku, ak je váš biznis ovplyvnený napríklad sezónnymi výkyvmi.

Príklad: Predstavme si, že fitnescentrum dlhodobo ponúka kvalitný proteín v prášku za najlepšiu cenu. Nikde inde ho nekúpite výhodnejšie. Môžete si ho však zadovážiť len priamo vo fitku. Zákazníci si teda zvyknú chodiť poň osobne. Po niekoľkých návštevách si možno uvedomia, že priestory fitnescentra vyzerajú naozaj dobre, a na základe toho začnú v danom fitku aj cvičiť.

4. Vyššia konkurencieschopnosť

Ponúkaním doplnkového tovaru k službám, ktoré poskytujete, sa dokážete odlíšiť od konkurencie. Pre zákazníkov budete predstavovať komplexné riešenie. Nedáte im teda absolútne žiadny dôvod na to, aby uvažovali o zmene.

Príklad: Prevádzkujete autoservis alebo servis bicyklov? Zabezpečovanie náhradných dielov je v takom prípade nevyhnutnosťou. Zákazníkom však môžete poskytnúť aj niečo navyše. Čo tak autolekárnička či autokozmetika v prípade autoservisov alebo prilba či fľaška v rámci servisu bicyklov? Samozrejme, sortiment môže byť podstatne širší. Ide o to, že v očiach zákazníkov sa stanete komplexným riešením. Keď pôjde o ich auto, resp. bicykel a doplnky k nemu, automaticky navštívia vás.

Spokojný automechanik a zákazník

5. Podpora vernosti zákazníkov

Kto by nechcel verných zákazníkov, však? Predstavujú predsa pravidelný zisk. Máte v nich istotu, že prídu zas a znova. Aby ste si ich získali, ponúkajte k službám niečo navyše.

Príklad: Ak máte masážny salón, neváhajte zákazníkom ponúkať rôzne mastičky a produkty, ktoré môžu zmierniť ich problémy a bolesti. Urobte si dostatočné skladové zásoby, aby ste mohli promptne reagovať na potreby klientov. Nemusíte ich potom posielať do lekárne, čo určite ocenia.

Tip na záver: Stavte na moderné pokladničné systémy

Keď sa rozhodnete pre ponúkanie doplnkového tovaru k vašim službám, nemusíte mať obavy z množstva práce navyše. Moderné pokladničné systémy totiž výrazne uľahčujú prácu. Vyberte si taký, ktorý sa automaticky postará aj o skladovú evidenciu pri ponúkaní doplnkového tovaru. Napríklad pokladničný systém iKelp Pokladňa vám zaistí online odpis tovaru, sledovanie stavu zásob aj rýchlu inventúru.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard